Menu

Dane kontaktowe

Gminny Ośrodek Kultury w Borowiu
ul. Garwolińska 19
08-412 Borowie

tel. +48 512 550 281
e-mail: gokb@op.pl

ePUAP: /GOKBorowie/SkrytkaESP

Zespoły Ludowe

W gminie Borowie działają cztery zespoły ludowe: „Iwowianki” z Iwowego, „Lalinianki” z Lalin, „Borowianki” z Brzuzy i Zespół Ludowy z Chromina.  
Posiadają one znaczący dorobek w kultywowaniu tradycji ludowych, obrzędów i zwyczajów wsi polskiej naszego regionu, jak również przygotowywaniu staropolskich potraw.
Z inicjatywy i przy bardzo dużym zaangażowaniu Wójta Gminy Borowie Wiesława Gąski, zakupiono nowe stroje ludowe dla wszystkich zespołów folklorystycznych istniejących na terenie Gminy Borowie.
Zespoły te występują w kołbielskich strojach ludowych.
Pierwsze wzmianki drukowane o kołbielskich strojach ludowych spotykamy dopiero z ostatniego ćwierćwiecza XIX wieku. Należy przypuszczać, że wyodrębnienie się jego sięga początków II poł. XIX wieku. Zasięg tego typu stroju sięgał kiedyś dalej ku północy poza Mińsk Mazowiecki i Otwock, a stopniowe zacieranie się różnic społecznych na wsi następowało na tym terenie wolniej, dzięki czemu wytwory miejscowej kultury przetrwały dłużej.
Kołbielski męski strój charakteryzowała czapka rogatywka, obszyta wokoło barankiem lub czarny filcowy kapelusz. W zimie noszono czapkę „baranicę”, długą siwą sukmanę, zapinaną przeważnie na haftki i wełniany pas czerwony, gładki lub w drobne paski. W lecie mężczyźni wkładali długie kamizelki w prążki białe, czerwone lub modre.
Kobiecy strój kołbielski składa się z kiecki w paski, dawniej sięgającej do kostek, z gorsetu najczęściej z czerwonego adamaszku wełnianego, mocno dopasowanego do figury, z fartucha zapaski i fartucha na ramiona do wyjścia, a także z siwej sukmany. W zimie podczas mrozu noszono pod sukmaną kożuch.

Odnośniki

Informacje kontaktowe

Gminny Ośrodek Kultury w Borowiu
ul. Garwolińska 19
08-412 Borowie

NIP: 826-11-11-323
REGON: 000955213

[obiekt mapy] Lokalizacja Gminnego Ośrodka Kultury w Borowie