Menu

Dane kontaktowe

Gminny Ośrodek Kultury w Borowiu
ul. Garwolińska 19
08-412 Borowie

tel. +48 512 550 281
e-mail: gokb@op.pl

ePUAP: /GOKBorowie/SkrytkaESP

Chrominianki

  • Zdjęcie przedstawia zespół ludowy "Chrominianki"

Zespół ludowy z „Chrominianki” Chromina powstał z założonego w styczniu 1967 roku koła gospodyń wiejskich. Powstanie zespołu było odpowiedzią na zapotrzebowanie środowiska. Od początku swej działalności zespół starał się kultywować tradycje rodzimego folkloru, prezentował tańce i obrzędy charakterystyczne dla tego regionu.
Pierwsze wiejskie dożynki zorganizowano w 1976 roku, na których obok części obrzędowej, było zgodnie z tradycją „okrężne” z zabawą ludową i degustacją wiejskich potraw. Miejscowość Chromin była w 1980 roku gospodarzem gminnych dożynek.
Zespół od 40 lat współtworzy kulturę regionalną, aktywnie bierze udział w imprezach organizowanych na terenie gminy i powiatu. Stał się animatorem życia kulturalnego w miejscowości Chromin, a jego działalność stała się świetnym sposobem na promocję nie tylko miejscowości ale również gminy i powiatu.
Zespołem liczącym 8 kobiet kieruje Pani Agnieszka Pietrasik.
Nowe stroje ludowe zakupione przez Wójta Gminy ze środków samorządowych, a w bieżącym roku przekazane pomieszczenia po szkole podstawowej, są znaczącym bodźcem do naszej działalności kulturalnej.
Panie z zespołu występują w tradycyjnych kobielskich strojach ludowych. W skład takiego stroju wchodzi: kiecka w paski sięgająca do kostek, gorset- najczęściej z czerwonego adamaszku wełnianego mocno dopasowanego do figury, oraz fartuch zapaska lub fartuch na ramiona do wyjścia.

Ważniejsze uroczystości, w których uczestniczył zespół ludowy z Chromina:

  • Powiatowe Dożynki – Garwolin
  • Uroczystość z okazji Dnia Kobiet – Borowie
  • Gminne Dożynki – Borowie
  • Uroczyste Wręczenie Medali za Długoletnie Pożycie Małżeńskie – Borowie
  • Gminne Dzień Seniora – Borowie
  • Spotkanie z Ministrem Kultury – Garwolin

Odnośniki

Informacje kontaktowe

Gminny Ośrodek Kultury w Borowiu
ul. Garwolińska 19
08-412 Borowie

NIP: 826-11-11-323
REGON: 000955213

[obiekt mapy] Lokalizacja Gminnego Ośrodka Kultury w Borowie