Menu

Dane kontaktowe

Gminny Ośrodek Kultury w Borowiu
ul. Garwolińska 19
08-412 Borowie

tel. +48 512 550 281
e-mail: gokb@op.pl

ePUAP: /GOKBorowie/SkrytkaESP

Lalinianki

  • Zdjęcie przedstawia zespół ludowy "Lalinianki"

Zespół ludowy ,,Lalinianki” z Lalin powstał w 1948 roku. Początkiem osiągnięć artystycznych były organizowane Gminne Dożynki, które zapoczątkowały cykl imprez obrzędowych na terenie gminy Borowie. Kierownikiem zespołu jest pani Marianna Łodyga. Zespół liczy 7 osób. W swoim dorobku artystycznym zespół posiada wiele nagród i wyróżnień za udział w gminnych, powiatowych, wojewódzkich i regionalnych imprez folklorystycznych oraz okolicznościowych. Jednym z największych osiągnięć zespołu był udział w XXXII Ogólnopolskim Sejmiku Teatrów Wiejskich w Tarnogrodzie, gdzie zespół otrzymał dyplom honorowy w uznaniu za wybitne osiągnięcia i dokonania artystyczne. Zespół  podtrzymuje  tradycję kultury ludowej oraz daje świadectwo o pięknej polskiej wsi i bogactwie jej obyczajów. Od początku swej działalności zespół kultywuje tradycje rodzimego folkloru, prezentuje  i chroni autentyczne wartości kultury regionalnej. Przyczynia się do zachowania i twórczego rozwoju tradycyjnych treści kultury ludowej, wykorzystuje dziedzictwo kulturowe regionu. Przykładem znaczącego dorobku artystycznego ,,Lalinianek” w ostatnim okresie jest udział i zajęte miejsca w imprezach folklorystycznych tj.:

  • Mazowieckie Święto Chleba – Węgrów – I miejsce za najpiękniejszy wieniec dożynkowy
  • Dożynki Parafialne  – Latowicz – I miejsce za wieniec dożynkowy,
  • Mazowiecki Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych – Mińsk Mazowiecki – II miejsce,
  • Mazowieckie Święto Chleba – Węgrów – II miejsce za najpiękniejszy wieniec dożynkowy,
  • Warszawsko – Praskie Dożynki Diecezjalne – Mrozy – III miejsce za najpiękniejszy wieniec dożynkowy,
  • Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych z przedstawieniem „Zmówiny”– Stoczek Łukowski – nagroda specjalna,
  • „V Wiosna na Polu i w Ogrodzie” – Siedlce – występ artystyczny i uświetnienie wystawy,
  • Dożynki Diecezjalno-Powiatowe - Siennica– III miejsce za najpiękniejszy wieniec dożynkowy,

Zespół brał udział w imprezach folklorystycznych organizowanych przez Mazowieckie centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach tj. „Kolędnicy”, „Kusaki”, „Wigilia”. Lalinianki chętnie uczestniczą w uroczystościach powiatowych tj. Święto Folkloru Ziemi Garwolińskiej, jak również wzięli udział w Festynie z Garwolinem w Tle w Grzywnie koło Torunia. Ponadto panie z zespołu prowadzą Izbę Regionalną w Lalinach w której organizowane są lekcje żywej kultury dla dzieci i młodzieży oraz warsztaty folklorystyczne.

Zespół Ludowy „Lalinianki” promuje twórczość ludową i obrzędowość dawnych lat przekazuje przy tym młodemu pokoleniu tradycje i zwyczaje panujące na mazowieckiej wsi. Działalność Zespołu wydatnie przyczynia się do promocji gminy i powiatu garwolińskiego.

W dniu 28 listopada 2015 r. zespół „Lalinianki” za swoją działalność kulturalną uhonorowane zostały przez marszałka województwa mazowieckiego medalem „Pro Mazovia”. Medale wręczyła wicemarszałek Elżbieta Lanc.

W 2015 roku zespół uhonorowany został tytułem „Zasłużony dla Powiatu Garwolińskiego”  za kultywowanie i ochronę autentycznych wartości kultury regionalnej Powiatu Garwolińskiego oraz zachowania twórczego rozwoju tradycyjnych treści kultury ludowej poprzez dorobek artystyczny z wykorzystaniem dziedzictwa kulturowego regionu.

Odnośniki

Informacje kontaktowe

Gminny Ośrodek Kultury w Borowiu
ul. Garwolińska 19
08-412 Borowie

NIP: 826-11-11-323
REGON: 000955213

[obiekt mapy] Lokalizacja Gminnego Ośrodka Kultury w Borowie